DILATECH 2024

11. ročník Dni laboratórnych technológií – DILATECH 2024 sa konal ako sprievodné podujatie Týždňa vedy a techniky na Slovensku v dňoch 11. 11.  – 15. 11. 2024. Do pestrej palety aktivít sa zapojili všetky študijné odbory štvorročného štúdia, ako aj žiaci nadstavbového štúdia študijného odboru zubný technik.

Učitelia a žiaci si vyberali z tém:

Zážitkové meranie zraku 3D technológiou, Katióny vo farbách, Svet rastlín pod mikroskopom, Meranie na bioimpedačnom analyzátore ľudského tela – analýza výsledkov, Rozbor čajovín, mikroskopia rastlinných drog, Príprava liečivých prípravkov, Farbenie histologických preparátov, Využitie refraktometrie pri chemickej kontrole liečiv a liečivých prípravkov, Soľ inak, Výživa detí školského veku,     Zhotovovanie zubných protéz, Kreslenie a modelovanie koruniek zubov, Miešanie odtlačkových materiálov v protetike.

Aj v tomto roku tak ako v predošlých ročníkoch bol o aktivity DILATECH-u veľký záujem. Počas štyroch dní sa na 40 vyučovacích hodinách zúčastnilo 669 žiakov z 14 základných škôl a jedného gymnázia. 390 žiakov absolvovalo jednu vyučovaciu hodinu, 279 žiakov pracovalo na dvoch vyučovacích hodinách. Hodiny boli vedené formou workshopov so zameraním na praktickú činnosť žiakov, lektormi boli žiaci našej školy pod odborným vedením svojich učiteľov.

Všetky aktivity sa stretli s veľkým úspechom, zúčastnení učitelia a žiaci vysoko hodnotili úroveň jednotlivých aktivít, zapojenosť žiakov, aktívny prístup študentov našej školy, ich schopnosť priblížiť jednotlivé odborné témy žiakom základných škôl, zaujať ich a usmerniť ich pri jednotlivých praktických činnostiach.

Informácie o svojej účasti na aktivitách DILATECH 2024 zverejňovali na webových stránkach svojich škôl, FB, IG.

Takto si na DILATECH spomínajú napr. žiaci zo ZŠ ČSA 15 v Moldave nad Bodvou – video, ZŠ Kežmarská 28, Košice https://zske28.edupage.org/album/#photos:album:354,

Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice – https://egjak.sk/15-11-2024-tyzden-vedy-a-techniky-dilatech-na-szs-moyzesova-17/

Veľké poďakovanie patrí preto všetkým učiteľom a žiakom, ktorí sa podieľali na aktivitách DILATECH 2024.

EXKURZIA V OČNOM CENTRE VISTAMET

Dňa 28.11.2024 sa žiaci zo IV.OO zúčastnili inšpiratívnej exkurzie v očnom centre Vistamet v Považskej Bystrici. Toto moderné centrum zamerané na refrakčnú a estetickú chirurgiu oka, otvorilo dvere do sveta pokročilej očnej starostlivosti. 🔬

Pod vedením Mgr. Michala Trizuljaka, MBA., DiS. mali žiaci možnosť:
-porovnať ochorenia očného pozadia,
-prezrieť si operačnú miestnosť kde sa operuje katarakta,
-oboznámiť sa s prístrojmi používanými pri predoperačných vyšetreniach.

Okrem toho zavítali na detskú kliniku, kde sa dozvedeli o postupoch diagnostiky a liečby refrakčných chýb u najmenších pacientov.

Počas celej exkurzie ich sprevádzal Ing. Martin Brečko, dipl.o.,
Ďakujeme tímu Vistamet za príležitosť a cenné skúsenosti, ktoré nás posúvajú bližšie k profesionálnej praxi.

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!

Doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD. navštívila svoju alma mater

Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku navštívila 12. 11. 2024 našu školu doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD., bývalá absolventka našej školy v študijnom odbore zdravotnícky laborant.

Doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD. pôsobí na funkčnom mieste profesorky v Ústave lekárskej a klinickej biochémie na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach, rovnako aj ako prodekanka pre granty, rozvoj a medzinárodné vzťahy UPJŠ LF. Vo svojom vedeckom výskume sa zameriava na oblasť reprodukčnej medicíny.

Vo svojej inšpiratívnej prednáške sa podelila so žiakmi III. ZL o svoju cestu – od strednej školy, cez vysokú školu až po vedeckú dráhu, ktorá ju priviedla na prestížnu pozíciu na Lekárskej fakulte UPJŠ. Zdôraznila, že každý krok, aj ten najťažší, má zmysel a že nič nie je nemožné, ak človek verí vo svoje schopnosti a neprestáva sa učiť a pracovať na sebe. Jej príbeh ukázal žiakom, že cesta k úspechu je individuálna, no vždy dostupná pre tých, ktorí sú odhodlaní a neúnavne pracujú na svojich cieľoch.

Doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD. získala v roku 2016 v kategórii do 35 rokov titul mladý onkológ Slovenska. V roku 2021 získala cenu Inovácia Slovenska. V roku 2023 sa stala laureátkou 7. ročníka talentového programu L’Oréal–UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku a bola nominovaná na cenu Krištáľového krídla v kategórii medicína a veda. Je autorkou či spoluautorkou mnohých pôvodných vedeckých prác, učebníc, monografií, ako aj spolupôvodkyňou medzinárodnej patentovej prihlášky Spôsob neinvazívneho testovania úspešnosti in vitro fertilizačného procesu.

29. 9. 2023 bola doc. Miroslava Rabajdová poctená pozvaním na osobné stretnutie s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Témou ich spoločnej diskusie bola podpora a zviditeľňovanie žien vo vede.

Po ukončení besedy si pani docentka Rabajdová pozrela zrekonštruované priestory odborných laboratórií, ktoré práve v tom čase navštívili aj žiaci základných škôl v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Nohejbalový turnaj chlapcov 

Dňa 25.11.2024 sme sa zúčastnili regionálneho finále dlhodobých športových súťaží v nohejbale chlapcov. Našu školu reprezentovali  žiaci Róbert Matyi (III. OO), Šimon Kudlik (III. ZL), Patrik Loča (I. ZL) a Samuel Hlopko (I. OO). V silnej konkurencii košických stredných škôl sa im podarilo vybojovať 7. miesto.

Za bojovnosť a úspešnú reprezentáciu našej školy zúčastneným chlapcom ďakujeme.

Interaktívne prednášky so SEEDSv rámci Týždňa globálneho vzdelávania

Lektori z neziskovej organizácie SEEDS opäť navštívili našu školu 22. novembra 2024 v rámci Týždňa globálneho vzdelávania.

Vybrať z bohatej palety prednášok, ktoré ponúkajú základným a stredným školám po celom Slovensku, nebolo veľmi jednoduché.

Interaktívna prednáška Sloboda a demokracia pod vedením skúsených lektorov Evy Planovskej a Stanislava Malegu bola veľkým zážitkom pre žiakov III. ZL. Téma Sloboda a demokracia bola vysoko aktuálna aj v kontexte 17. novembra, počas ktorého študenti našej školy navštívili filmové predstavenie Vlny. Aj počas edukačnej prednášky si žiaci uvedomovali, aká krehká môže byť sloboda a demokracia a aké dôležité je nebáť sa prevziať na seba zodpovednosť. Demokracia je aj o slobodnom vyjadrovaní́ sa a zaujímaní́ postojov k vážnym témam s kritickým pohľadom na ne, ktorému sa treba neustále učiť̌.

Žiaci I. FL dostali príležitosť zažiť interaktívnu prednášku s lektorom Petrom Reom s názvom Ľudia knihy – spolunažívanie kresťanov, moslimov a židov na Blízkom východe. Čo jedia, ako sa modlia, ako sa k sebe navzájom naozaj správajú? Poznanie a vedomosť sú základom schopnosti porozumieť iným kultúram a náboženstvám. Lektori SEEDS prichádzajú na školu s veľkými taškami rekvizít, ktoré súvisia s danou témou. Nebolo to inak ani v tomto prípade. Žiaci mohli ochutnať maces, prelistovať si Bibliu či Korán.

Voľba tretej prednášky padla na interaktívnu prednášku Slovensko ako ho nepoznáme pre žiakov II. FL. Lektor Peter Rea predstavil žiakom Slovensko z rôznych stránok – Slovensko staré či mladé, bohaté či chudobné, veľké či malé a pod. Folklór a tradície. Ľudia. Naša krajina a MY. Aké́ je Slovensko a aké́ by mohlo byť? To boli len niektoré z tém, ktoré odzneli počas tejto prednášky.
V spätnej väzbe na všetky prednášky veľmi často zaznelo slovo zážitok.
„Bol to zážitok a nie iba prednáška. “
„Páčili sa mi interaktívne prvky, nebolo to iba o počúvaní, ale aj o zážitkoch s veľmi príjemnými ľuďmi. Ďakujem za zážitok❤️.“
To je práve to, čo je charakteristické pre edukatívne prednášky SEEDS. Aj tentokrát padli semienka na úrodnú pôdu. A už teraz sa všetci tešíme na ich ďalšiu nezabudnuteľnú návštevu na našej škole.