Projektové stretnutie projektu Traditional Sports for Integration and Equality in Europe v Turecku

Ankara, Turecko

19. 9. – 23. 9. 2022

17. september 2022 bol deň, keď sa začalo naše dobrodružstvo. V rámci projektu Erasmus+ sme vyrazili na dlhú cestu do tureckého hlavného mesta Ankary. Zo železničnej stanice v Košiciach vlakom do Viedne, odtiaľ lietadlom s prestupom v Istanbule do nášho cieľa.
Tejto mobility sa spolu s nami zúčastnili aj žiaci a učitelia z partnerských škôl z Grécka, Španielska a, samozrejme, hosťujúci Turci. Hlavnou témou nášho projektu je šport – tradičné športy v Európe, ženy v športe… a v tomto duchu sa nieslo aj celé naše turecké stretnutie.

Takmer každý deň sme začínali hneď zrána aktívne – zumbou na školskom dvore a takto rozhýbaní sme sa naučili aj niektoré tradičné turecké či dokonca grécke tance. Po prehliadke školy a úvodných zoznámeniach nás naši tureckí priatelia vzali na cykloturistiku okolo jazera v Ankare – cca 10 km príjemnej cyklistiky.

Pri prezentácii tradičných športov jednotlivých zapojených krajín sme spoznali naozaj zaujímavé športy. Tradičným športom v Turecku je lukostreľba a jazda na koni. A aj my, všetci účastníci stretnutia, sme mali príležitosť vyskúšať si oboje.

Okrem takýchto aktívnych športov sme veľa krokov nachodili aj prechádzkami po múzeách – historickom, voskových figurín či v múzeu rodiny Rahmi M. Koç, ktorá podporuje turecký národ v rôznych oblastiach (zdravotníctvo, letectvo, futbal…) Dobre nám padla aj prechádzka v rozprávkovom Sazova parku, ale aj uličkami mesta Eskişehir či historického mestečka Beypazari ale aj starým mestom Ankary. Krokomer sa nezastavil ani pri nákupoch suvenírov na pamiatku na túto pre nás exotickú krajinu.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru sme sa aj my zapojili krátkou symbolickou aktivitou vypúšťaním balónov.

Nemohli sme neochutnať tradičné turecké jedlá či delikatesy. V rámci kultúrnej ochutnávky sme mali možnosť navštíviť národnú knižnicu v Ankare aj veľkú mestskú mešitu neďaleko prezidentského paláca.

Za tých 5 dní strávených v Turecku sme si našli veľa nových priateľov a vytvorili nezabudnuteľné zážitky. Všetci sme radi za túto skúsenosť, ktorá nám pomohla oprášiť a obohatiť našu angličtinu – dorozumievací jazyk projektu, ale získali sme aj nový pohľad do inej kultúry.