Shakespeare’s Day – Deň plný slova, emócie a divadelnej mágie

Dňa 23. apríla sme si na našej škole pripomenuli výročie narodenia (a zároveň úmrtia) jedného z najväčších dramatikov všetkých čias – Willama Shakespeara. Pri tejto príležitosti sa uskutočnila recitačná súťaž, ktorá spojila lásku k angličtine, literatúre a umeniu prednesu.

Do súťaže sa zapojili žiaci z rôznych ročníkov, ktorí si pripravili úryvky literárnych textov v anglickom jazyku. Svojou silou a krásou dokázali osloviť nielen porotu, ale aj divákov.

Atmosféra bola výnimočná – miestnosť sa na chvíľu premenila na divadelné pódium plné emócií, vášne a dramatického napätia. Každý účastník priniesol kúsok seba do svojho vystúpenia a ukázal, že nielen Shakespearove slová sú nadčasové a stále aktuálne.

Porota hodnotila výber textu, výslovnosť, intonáciu, prejav emócií a celkový dojem v 4 súťažných kategóriách. V kategórii Dramaturgická príprava predlohy boli ocenení Natália Poľašková (II.ZL), Natália Urbánková  (I.OO) a  Hugo Stredňák  (I.OO). V podkategórii originalita a objavnosť predlohy boli ocenení  Samuel Hlopko (I. OO), Lukáš Štofan (I. FL) a Bianka Ludrovská (I.OO). V kategórii Tvorivosť a osobnostný prístup recitátora najviac uspeli Marettová Daniela (II. ZL) a Fajčáková Michaela (I.OO). V kategórii Pôsobivosť prednesu na poslucháča zvíťazila Martina Šulanová (I. ZuA/AV) a v osobitnej kategórii Vlastná umelecká tvorba bola ocenená Vanesa Gončárová (I. ZL).

Víťazmi sa v ten deň stali všetci, ktorí našli odvahu vystúpiť a dať klasikovi nový hlas.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a učiteľom, ktorí pomáhali s prípravou, aj divákom, ktorí vytvorili skvelú atmosféru. Tešíme sa, že aj o rok budeme môcť opäť oživiť ducha Shakespeara a nechať jeho odkaz zaznieť v našich triedach.

„All the world’s a stage, and all the men and women merely players…“