Projektové stretnutie – Vitrolles, Francúzsko

Caucadis High School, 8.5. 2012 – 11.5.2012

Košice, 7. mája 2012 4:30 SELČ. Dvaja študenti a tri profesorky Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej 17 čakajú na povolenie nástupu do lietadla na pravidelnej linke Košice – Praha. Očakávania, únava, radosť. Letisko Praha, 6:30 SELČ. Prílet, čakanie a odlet do Paríža. Naše tváre javia známky únavy, no netrpezlivo čakáme na prílet na najväčšie letisko v krajine galského kohúta – Aéroport Roissy-Charles de Gaulle. Vyzdvihnutie batožiny, hľadanie východov. Odrazu ale už sedíme v autobuse, ktorý nás odvezie na jednu zo siedmich parížskych staníc – Gare de Lyon. Obhliadka okolia, zopár fotiek, prvá pomoc v podobe kávy. Po asi trojhodinovom čakaní nastupujeme do rýchlovlaku TGV. Nasleduje asi trojhodinová cesta až do stanice Aix-en-Provence TGV. Odrazu vystupujeme, stretávame naše hosťovské rodiny, tešíme sa. Pani profesorky odchádzajú do hotela Campanile a ja s mojou hosťovskou rodinou do môjho týždňového francúzskeho domova. Je večer a ja s nadšením očakávam prvý deň stretnutia.
Utorok ráno. Po asi polhodinovej ceste autom vystupujem pred hotelom, stretávam zástupcov a zástupkyne ostatných zúčastnených krajín – Maďarska, Turecka, Estónska a Talianska. Zoznámenia, stisky rúk, objatia. O chvíľu už ale nastupujeme do autobusu, ktorý nás vezie priamo do druhého najväčšieho mesta Francúzska – Marseille. Krátka prehliadka prístavu, trhu s rybami a návšteva múzea Memorial de la Marseillaise. Nasleduje cesta mini vláčikom až ku chrámu Notre-Dame de la Garde, ktorý stojí nad mestom. Krásny výhľad, ktorý ale netrvá dlho. Vzápätí sa totiž presúvame do najstaršej časti Marseille – Le Panier. Opäť nasleduje prehliadka múzea a výtvarných diel umelca Hundertwassera. Neskôr sa presúvame do prístavu, kde nás ešte čaká dvojhodinová plavba loďou k zálivom zvaným Calanques de Marseille. Stmieva sa, odchádzame do našich prechodných príbytkov.
Je streda ráno a všetci sme sa zišli v kultúrnom centre mesta Vitrolles, aby sme si vypočuli prezentácie jednotlivých krajín na tému slávne osobnosti a múzeá. Po odprezentovaní odchádzame na malé občerstvenie do našej partnerskej školy zvanej Lycée Caucadis. Skvelé jedlo, zábava, stretnutia. Príjemne najedení odchádzame na prehliadku starej časti mesta Vitrolles, neskôr absolvujeme krátky nákup v jednom z najväčších nákupných centier v Marseille – Le Grand Littoral. Večer zakončujeme prehliadkou jednej z častí mesta Marseille zvanej L’Estaque. Po príjemnej prechádzke odchádzame načerpať sily na ďalší deň.
Je štvrtok ráno a my odchádzame na prehliadku jedného z najkrajších miest celého južného Francúzska – Aix-en-Provence. Prechádzka mestom, návšteva radnice, nákupy na provensálskom trhu. O chvíľu už ale odchádzame obdivovať krásy Stredozemného mora na pobrežie zvané La Côte Bleue. Kúpanie v mori, opaľovanie sa a prechádzka po pobreží. Deň však ešte neskončil a my sa presúvame na príjemné večerné posedenie v meste Vitrolles, kde obdivujeme vystúpenie provensálskej folklórnej skupiny a jazzovej kapely. Príjemný večer končí okolo jedenástej hodine večer a nasleduje posledný deň stretnutia.
V piatok ráno sa všetci stretávame v škole na seminári o kultúrnych a etnických rozdieloch, profesorka informatiky Nicole nám predstavuje multimediálny kalendár. Po príjemnom predpoludní odchádzame na obed, ktorý pripravili študenti miestnej hotelovej akadémie. Popoludnie je venované modernému umeniu v galérii Vasarély Fondation a návšteve starostu mesta Vitrolles. Po krátkom prejave pána starostu nasleduje malé občerstvenie, rozdávajú sa darčeky a pomaly sa všetci lúčime s krajinou, ktorá nás privítala skutočne skvele. Objatia, stisky rúk, slzy v očiach niektorých študentov. Odchádzame sa vyspať a hneď v sobotu okolo obeda odchádzame na stanicu Aix-en-Provence TGV. Po nástupe do vlaku už za sebou nechávame len krásne spomienky na spaľujúce provensálske slnko a úžasných ľudí, ktorých sme mali možnosť stretnúť.
Nasleduje príchod do Paríža, cesta na letisko, odchod do našej rodnej vlasti. Naše projektové stretnutie vo Francúzsku bolo pre mňa skutočne krásnym zážitkom a dúfam, že sa do Francúzska čoskoro vrátim.
Au revoir la France

Lukáš Zámborský, IV. FLB